CO JE ROTAVIRUS A ČÍM JE NEBEZPEČNÝ?

Rotavirus způsobuje rotavirovou gastroenteritidu, která se projevuje horečkou, zvracením, bolestmi břicha a průjmem. Rotavirus může vyvolat u dětí jedno z nejtěžších průjmových onemocnění ve srovnání s ostatními možnými příčinami průjmu.

Do 5 let věku rotaviry onemocní téměř každé dítě, často i opakovaně. Nezáleží na sociální nebo ekonomické situaci rodiny, rotaviry si nevybírají. V České republice je kvůli rotavirové gastroenteritidě ročně hospitalizováno okolo 4000 dětí ve věku do 5 let. Ambulantní péčí projde zhruba 30 000 dětí ve stejné věkové skupině.

 

Rotavirus

Rotavirus je vysoce nakažlivý, k nákaze stačí jen 10 virových částic. Nejčastější forma šíření je tzv. fekálně orální cesta a to přímo zanesením viru do úst z člověka na člověka (kontakt mezi dětmi, znečištěné ruce) nebo nepřímo kontaktem s kontaminovanými předměty (např. hračky). Rotavirus se u nás vyskytuje po celý rok, nejvíce v zimě a na jaře.

Podobně jako u viru chřipky, existují různé kmeny či sérotypy. Výskyt sérotypů se mění z roku na rok a běžně cirkuluje  více druhů sérotypů v daném regionu. Je proto složité předpovědět, kterému sérotypu bude Vaše dítě vystaveno. V současné době se v Evropě nejčastěji vyskytuje těchto pět sérotypů G1, G2, G3, G4 a G9. Informujte se u svého pediatra o možnostech očkování pentavalentní vakcínou.

 

Příspěvky zdravotních pojišťoven na očkování proti rotavirům